on 9 sierpnia 2015 in PRB
IDEA
Identyfikacja wizualna, system oznakowania, kreowanie marki – te pojęcia kojarzą się ze skomplikowanym, czasochłonnym i trudnym do przebrnięcia procesem oraz… z ogromnymi wydatkami. Dzięki projektowi „kierunek: biblioteka”, który zrealizowaliśmy we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) oraz ze Stowarzyszeniem „Odblokuj”, polskie biblioteki otrzymały możliwość bezpłatnego korzystania ze specjalnie zaprojektowanego systemu identyfikacji wizualnej, który jest nowoczesny, zgodny z najnowszymi trendami i profesjonalny, a jednocześnie przyjazny, niedrogi w produkcji i „prosty w obsłudze”.
KROK 1:
ANALIZA
W 2011 roku nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej, które zrzesza najlepszych projektantów z całej Polski i angażuje się w inicjatywy związane z wprowadzaniem ładu estetycznego w sferze publicznej. STGU odwiedziło biblioteki w małych miejscowościach (zarówno biblioteki główne jak i filie), aby dowiedzieć się jakie elementy oznakowania są bibliotekom najbardziej potrzebne. W efekcie tych wizyt powstał raport: „Identyfikacja wizualna bibliotek. Analiza otoczenia i potrzeb”.
KROK 2:
KONKURS DLA PROJEKTANTÓW
Kolejnym etapem działania był ogólnopolski konkurs dla projektantów. Zadanie nie było proste – stworzenie nowoczesnej koncepcji, która jednocześnie będzie uwzględniała specyficzne potrzeby bibliotek, będzie maksymalnie standardowa i niedroga w produkcji. Jury konkursu (w jego skład weszli m.in. uznani projektanci oraz bibliotekarze i architekt współpracujący z bibliotekami) po dwóch etapach wyłoniło zwycięską koncepcję, stworzoną przez Motor Studio z Krakowa.
Identyfikacja wizualna, którą stworzyło Motor Studio, przyciąga uwagę energetycznymi kolorami, a jednocześnie jest prosta i czytelna.
System identyfikacji dla bibliotek tworzą:
- logo biblioteki,
- zestaw kolorów, czcionka, piktogramy,
- elementy oznakowania zewnętrznego, takie jak np. kierunkowskazy, tablice informacyjne, które można umieścić na budynku i w przestrzeni miejscowości, szablony plakatów,
- elementy oznakowania wewnętrznego, np. oznakowanie pomieszczeń, regałów, działów na półkach, szablony graficzne dokumentów (np. cennik, regulamin),
- szablon prostej strony internetowej,
- elementy dodatkowe, np. projekt koperty, papier firmowy, wzór karty bibliotecznej, przypinki, naklejki, nadruki na torby, a nawet szablon do spray’owania.
KROK 3:
PILOTAŻ
Kiedy pełny system identyfikacji był już gotowy, postanowiliśmy go przetestować – STGU przeprowadziło pilotaż w miejscowości Radziechowy-Wieprz w województwie śląskim. Niewielka radziechowska biblioteka energicznie działa w swoim regionie, dba o jego rozwój społeczno-kulturalny, współpracuje z lokalnymi organizacjami i swoją aktywnością zachęca do odwiedzania biblioteki.
Efekty pilotażowego wdrożenia były zaskakujące. Biblioteka, do której wcześniej trudno było trafić (mieści się przy głównej ulicy Radziechowów, ale wejście ukryte jest na tyłach budynku), teraz jest widoczna z ulicy i pobliskiego przystanku, który zaczął być nazywany przez mieszkańców „przystankiem biblioteka”. Prowadzą też do niej kierunkowskazy umieszczone w ważnych punktach miejscowości, m.in. na głównym skrzyżowaniu i w pobliżu Urzędu Gminy.
KROK 4:
PROJEKTY DOSTĘPNE BEZPŁATNIE DLA WSZYSTKICH BIBLIOTEK
W grudniu 2012 roku oddaliśmy cały system identyfikacji wizualnej w ręce bibliotekarzy. Aby skorzystać z projektów, które powstały w ramach projektu wystarczy… otworzyć jeden link: http://stgu.pl/nasze-projekty/kierunek-biblioteka/.
Dodatkowo, STGU opracowało e-poradnik, który ułatwia pracę wszystkim, którzy decydują się na wprowadzenie całego systemu (lub jego elementów) w swoich bibliotekach. Zostały w nim zebrane nie tylko opisy i wizualizacje poszczególnych elementów, ale także mnóstwo praktycznych wskazówek od projektantów, orientacyjne ceny materiałów, relacja i zdjęcia z pilotażu w Radziechowach-Wieprzu oraz lista sprawdzająca.
System identyfikacji wizualnej „kierunek: biblioteka” został przyjęty z ogromnym entuzjazmem nie tylko przez bibliotekarzy („rewelacyjne logo i nowoczesna prosta stylizacja”, „nowoczesne, kolorowe, zwraca uwagę!”, „minimalistyczne, ale bardzo czytelne wykorzystanie symboli. I kolorystyka!”, „przyciągnie młodzież, ale i przykuje oko dorosłych”), ale też przez środowisko grafików („kreatywny, prosty, a przy tym naprawdę miło się na niego patrzy”, „pomysłowo, prosto i profesjonalnie”).
KROK 5: POMAGAMY WPROWADZAĆ IDENTYFIKACJĘ WIZUALNĄ W BIBLIOTEKACH
W 2014 roku zaprosiliśmy do współpracy Stowarzyszenie “Odblokuj”, którego zadaniem było wprowadzenie wybranych elementów identyfikacji wizualnej „kierunek: biblioteka” w 100 miejscowościach. W ramach projektu pracownicy bibliotek:
- wspólnie z architektami współpracującymi z „Odblokuj” zaplanowali jakie oznakowanie jest potrzebne ich bibliotece,
- zaakceptowali przygotowane przez projektantów zindywidualizowane projekty,
- otrzymali dofinansowanie na produkcję wybranych elementów,
- zlecili ich produkcję,
- zamontowali je na budynkach bibliotek i w ich otoczeniu,
Na zakończenie konkursu Stowarzyszenie „Odblokuj”, przygotowało wypełniony po brzegi zdjęciami raport podsumowujący osiągnięte efekty:
KROK 6:
BIBLIOTEKI SAMODZIELNIE KORZYSTAJĄ Z SYSTEMU IDENTYFIKACJI WIZUALNEJ
Projekty, które powstały w ramach projektu „Kierunek: biblioteka” są nadal bezpłatnie dostępne dla bibliotek. Stale docierają do nas informacje o kolejnych placówkach, które postanowiły samodzielnie wprowadzić wybrane elementy identyfikacji.
Osoby zaangażowane w projekt “Kierunek: biblioteka”:
Angelika Gromotka, Dawid Korzekwa (STGU),
Ludwika Ignatowicz (stowarzyszenie „Odblokuj”)
Magdalena Balicka (FRSI)
Natalia Bilska (zwycięski projekt systemu identyfikacji wizualnej, Motor Studio), Andrzej Leraczyk (koordynacja, MotorStudio)
Specjalne podziękowania za udostępnienie fontu Klavika: Eric Olson (processtypefoundry)