Kampania społeczna “Spotkajmy się w bibliotece”

Na początku 2010 roku zrealizowaliśmy kampanię społeczną, której celem było zwrócenie uwagi na lokalną bibliotekę – miejsce dostępu do wiedzy, informacji i kultury.

Spoty w telewizji

Emitowane przez sześć tygodni w siedmiu stacjach telewizyjnych spoty reklamowe przedstawiały małą bibliotekę, w której twórczo – często z książką, ale nie tylko – spędzają czas zarówno dzieci, jak i dorośli, a bibliotekarka służy im pomocą, fachową wiedzą i inspiracją.

Specjalnie oznakowane autobusy PKS

Oklejone hasłem “Spotkajmy się w bibliotece” autobusy przemierzały przez trzy miesiące (od kwietnia do czerwca) całą Polskę i dotały nawet do najmniejszych miejscowości – także takich, w których znajduje się lokalna biblioteka.

pks01 pks02 pks03

Wystawa i wydarzenia w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie

W styczniu 2010 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie ruszyła akcja „Biblioteka. Miejsce czytania, miejsce działania”. Przez cztery dni można było wziąć udział w warsztatach, prezentacjach i akcjach artystycznych. Osoby odwiedzające BUW mogły oglądać i uczestniczyć w instalacji poświęconej przestrzeni biblioteki, sposobowi jej działania i związanej z nią mitologii. Koncepcję projektu realizowanego w BUWie opracowała Małgorzata Litwinowicz. Koncepcję wizualną i projekty instalacji przygotował Michał Bojara.

Warsztaty i wykłady odbywały się w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ulicy Dobrej 56/66 w Warszawie, od 21 do 24 stycznia i były przeznaczone dla wszystkich chętnych – dorosłych, dzieci, młodzieży. Wśród wydarzeń znalazły się:

  • Między stronami, między wierszami – warsztat. Prowadzenie: Maria Parczewska, Janusz Byszewski, Laboratorium Edukacji Twórczej, Centrum Sztuki Współczesnej,
  • Opowieści księgi – opowiadają: Grupa Studnia O. – Agnieszka Aysen Kaim, Małgorzata Litwinowicz, Paweł Górski, grają: Marcin Zadronecki, Sebastian Wielądek, Wojciech Lubertowicz,
  • Design w bibliotece – warsztat. Tożsamość książki. Forma, kolor – komunikacja. Prowadzenie: LaPolka: Marta Białecka, Anna Piwowar,
  • Książka artystyczna: mit, przedmiot – wykład dr. Piotra Rypsona,
  • Od zeszytu do książki, czyli co nam mówią rękopisy dzienników pisarzy – wykład dr. Pawła Rodaka,
  • Typograficzne światy Themersonów – wykład dr Agnieszki Karpowicz,
  • Skrybowie i uczeni. O tym, w jaki sposób antyczne teksty literackie przetrwały do naszych czasów– wykład dr. Pawła Majewskiego,
  • Gliniane tabliczki – warsztat ceramiczny. Prowadzenie: Stowarzyszenie Keramos: Zofia Kisiorek, Katarzyna Modrzejewska,
  • Zielnik, sennik, myślnik, czujnik – Biblioteka Nie-Napisanych Książek – warsztat. Prowadzenie: Katarzyna Szpilkowska,
  • Biblioteka nienapisanych książek – akcja zbierania pomysłów i zalążków książek, które nigdy nie powstały.

W przestrzeni Biblioteki Uniwersyteckiej można było również obejrzeć i uczestniczyć w instalacji eksponującej kilka obszarów, które – czasem w nieoczywisty sposób – wiążą się z biblioteką. Są to: czytanie, pisanie, spotkanie, informacja, słuchanie, odpoczynek.

Akcja trwała w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie od 20 stycznia do 20 lutego 2010 (w godzinach pracy biblioteki). Później wystawa wyruszyła w podróż po Polsce i można ją było oglądać w bibliotekach w różnych miastach.

Konkurs “Spotkajmy się w bibliotece”

Zadaniem uczestników konkursu było opisanie swojego wymarzonego spotkania w bibliotece. Otrzymaliśmy ponad 1000 zgłoszeń. Nagrody powędrowały nie tylko do autorów najlepszych pomysłów, ale też do wskazanych przez nich bibliotek.

Portal www.biblioteki.org

Uruchomiliśmy portal dla bibliotek publicznych – służący wymianie doświadczeń, prezentacji dobrych praktyk, przedstawianiu działalności bibliotek. W kolejnych latach portal stał się uznanym w środowisku bibliotekarskim źródłem informacji i inspiracji.

classic

yes