Webinaria

IDEA

Pomysł na webinaria (czyli internetowe wykłady) pojawił się w naszej Fundacji w związku z zakończeniem jednego ze szkoleń stacjonarnych „Docenić bibliotekę. Jak skutecznie prowadzić rzecznictwo?” na temat relacji bibliotek z samorządami. W programie szkolenia (z uwagi na inne priorytety i jego ograniczony czas) nie znalazły się takie elementy, jak komunikacja w mediach społecznościowych, tworzenie stron internetowych czy kontakty z dziennikarzami. Ponieważ bardzo zależało nam na przekazaniu bibliotekarkom i bibliotekarzom wiedzy z tych obszarów, dlatego jesienią 2013 roku sięgnęliśmy właśnie po webinaria i platformę ClickMeeting.

70 WEBINARIÓW JUŻ ZA NAMI

Nasze webinaria rozpoczęliśmy od cyklu „Spotkajmy się na kawie… ONLINE”, dotyczącego komunikacji bibliotek z otoczeniem. W każdym z takich webinariów brało udział zwykle ponad sto osób – w naszej opinii spotkały się więc z bardzo dużym zainteresowaniem. Dostawaliśmy też wyraźne sygnały, że ta forma zdobywania wiedzy bardzo pracownikom bibliotek odpowiada.

Witam po spotkaniu. Przede wszystkim bardzo dziękuję za intensywne, miłe spotkanie w gronie bibliotekarzy. Bardzo to ekscytujące. Pomysł niesamowity. Z punktu widzenia biblioteki jednoosobowej bardzo atrakcyjne wydarzenie. Cóż mogę dodać DZIĘKUJĘ!!!

Ja również bardzo dziękuję Państwu za możliwość uczestnictwa w spotkaniu i bardzo interesujące wykłady. Ta forma przekazu jest niezwykle praktyczna, gdyż mamy możliwość zdalnego przyswajania wiedzy, a jednocześnie poczucie, że jesteśmy wszyscy razem – kapitalne!

Zachęceni takimi opiniami, zaczęliśmy powszechnie używać webinariów – zarówno po to, by przekazywać nową wiedzę lub poszerzać tematykę poruszaną podczas szkoleń stacjonarnych, jak i w celu przekazywania informacji – np. o uruchamianych przez naszą fundację projektach, nowych ofertach skierowanych do bibliotek.

Do tej pory zorganizowaliśmy ponad 70 webinariów dla ponad 5700 uczestników. Rekord padł podczas spotkania w ramach cyklu „Tablety w Twojej bibliotece” – uczestniczyło w nim ponad 300 osób. Większość webinariów odbyła się w ramach cyklów tematycznych:

Spotkajmy się na KAWIE…online – obejrzyj nagrania

Organizacje pozarządowe i biblioteki – obejrzyj nagrania

Partnerstwa bibliotek – obejrzyj nagrania

Kieruj w dobrym stylu – edycja pilotażowa 2014 – obejrzyj nagrania

GET IT – cyfrowy miesiąc z Labibem – obejrzyj nagrania

Tablety w Twojej bibliotece – obejrzyj nagrania

Kieruj w dobrym stylu 2015 – obejrzyj nagrania

 

DZIAŁAMY DALEJ!

Cały czas staramy się udoskonalać nasze webinaria, nie boimy się eksperymentowania. Zwiększamy liczbę webinaryjnych prelegentów, pracujemy zdalnie (na jednym z naszych webinariów prelegenci znajdowali się w czterech różnych lokalizacjach: w Warszawie, Wrocławiu, Odessie i w Moskwie). Zachęcamy też do coraz większej interakcji z uczestnikami – np. poprzez czat.

Webinaria są obecnie stałym elementem wszystkich naszych działań – trudno nam wyobrazić sobie projekt, któremu nie towarzyszyłyby spotkania online. Co ważne, prowadzi je samodzielnie coraz więcej członków naszego zespołu.

Pod koniec 2014 roku przeprowadziliśmy ewaluację naszych webinariów, która dała jednoznaczną odpowiedź – webinaria są bardzo pozytywnie oceniane i powinny być kontynuowane. Jesteśmy więc pewni, że nasze spotkania online staną się jeszcze bardziej efektywne i dostosowane do oczekiwań naszych odbiorców.

Wszystkie nasze webinaria można znaleźć na portalu www.biblioteki.org i na naszym kanale w serwisie YouTube.

Gorąco zachęcamy do oglądania!

classic

yes