on 21 sierpnia 2015 in PRB
IDEA
Biblioteki to miejsca, w których można skorzystać z komputerów i Internetu – znaleźć w sieci przydatne informacje, porozmawiać przez Skype’a z rodziną mieszkającą za granicą, napisać i wysłać mailem cv czy list motywacyjny. Można tu również wydrukować i zeskanować ważne dokumenty. Przychodzi się także po to, by wziąć udział w ciekawym spotkaniu z ekspertem czy podróżnikiem. Ciekawym – bo prelegent nie tylko mówi w sposób zajmujący, ale wyświetla zdjęcia na ekranie. Nie zaszkodzi także wpaść z własnym laptopem czy smartfonem – można skorzystać z bezpłatnego wi-fi i pracować na własnym sprzęcie.
Właśnie taka była nasza wizja roli bibliotek w zapewnianiu dostępu do nowoczesnych technologii, gdy rozpoczynaliśmy nasz program. Wtedy jednak aż 40% polskich bibliotek w małych miejscowościach nie miało komputerów do publicznego użytku, a łącze internetowe było często bardzo słabej jakości.
Wiedzieliśmy, że aby nasz pomysł stał się rzeczywistością, trzeba to zmienić.
SPRZĘT DLA BIBLIOTEK
Do bibliotek dostarczyliśmy ponad 1200 różnych urządzeń:
Sprzęt, jaki otrzymały biblioteki, jest przeznaczony do użytku mieszkańców – każdy może więc przyjść do biblioteki i skorzystać nie tylko z komputera, ale też z innych urządzeń. Rodzaj i liczba sprzętu, jaki trafił do bibliotek, były zróżnicowane – zależały od tego, czy biblioteka miała już komputery do użytku publicznego, czy była biblioteką gminną czy filią oraz czy pełniła w PRB rolę Biblioteki Wiodącej czy Partnerskiej.
Informacje na temat zestawów sprzętu przekazanych bibliotekom uczestniczącym w I rundzie PRB
Informacje na temat zestawów sprzętu przekazanych bibliotekom uczestniczącym w II rundzie PRB
Informacje na temat zestawów sprzętu przekazanych bibliotekom uczestniczącym w III rundzie PRB
Dodatkowo w sprzęt wyposażyliśmy także pracownie szkoleniowe znajdujące się w bibliotekach wojewódzkich i w Bibliotece Narodowej.
DOSTĘP DO INTERNETU I OPROGRAMOWANIE
Dzięki firmie Orange Polska wszystkie polskie biblioteki publiczne (również te nieuczestniczące w PRB) mogły uzyskać bezpłatny dostęp do Internetu na sześć lat. Był to efekt porozumienia podpisanego w 2009 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Orange Polska i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Z takiej możliwości skorzystało łącznie 3500 bibliotek publicznych, a wartość wsparcia wyniosła ponad 20 milionów złotych.
Biblioteki otrzymały również bezpłatne oprogramowanie dzięki wsparciu firmy Microsoft. Jego łączna wartość wyniosła 20 milionów dolarów, a biblioteki mogły skorzystać z bezpłatnej oferty obejmującej ponad 200 produktów Microsoft (w tym najbardziej rozbudowane wersje oprogramowania Windows i Office).
KORZYŚCI DLA MIESZKAŃCÓW
Mieszkańcy małych miejscowości używają bibliotecznych komputerów i Internetu najczęściej do sprawdzania informacji z kraju i ze świata, komunikowania się ze znajomymi i rodziną, tworzenia treści online czy robienia zakupów.
Dla wielu osób biblioteka jest również miejscem, które pomaga oswoić się z nowymi technologiami. Uczestniczą tu w kursach obsługi komputera, Skype’a czy bankowości elektronicznej, dla 24% użytkowników komputerów to właśnie biblioteka była miejscem ich pierwszego kontaktu z Internetem.
NOWE WYZWANIA, NOWE POMYSŁY
Obserwując trendy i dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii zdecydowaliśmy, że biblioteki powinny być również miejscem zapewniającym mieszkańcom dostęp do tabletów. Dlatego w 2015 roku uruchomiliśmy oddzielny projekt „Tablety w Twojej bibliotece”.
Do udziału w nim zaprosiliśmy biblioteki uczestniczące w PRB, a także w innych projektach FRSI. Każda placówka, która chciała otrzymać tablety, musiała wziąć udział w konkursie. Zainteresowanie było ogromne – otrzymaliśmy zgłoszenia od 651 bibliotek. Spośród nich wyłoniliśmy 318 placówek, do których trafiło 1262 tabletów iPad Air wraz z oprogramowaniem i aplikacjami. Lista bibliotek wraz z liczbą tabletów – podział na województwa.
Dla uczestników projektu przygotowaliśmy specjalne szkolenia stacjonarne dla „Tablet Masterów” (czyli koordynatorów projektu w bibliotekach) , kurs „Tablety w Bibliotece” na platformie iTunes U oraz cykl webinariów.
_____________________________
Kurs “Tablety w twojej bibliotece”
Kurs „Tablety w Bibliotece” składa się z 17 odcinków, poświęconych różnym zagadnieniom, opublikowanych na platformie iTunes U. Odcinki zawierają m.in. krótkie omówienie poszczególnych zagadnień, opisy aplikacji, proponowane scenariusze zajęć, poradniki, wzory dokumentów oraz odnośniki do aplikacji, filmów i stron WWW z dodatkowymi informacjami. Przygotowane przez nas materiały są dostępne na licencji Creative Commons BY-SA 3.0 Polska.
Przykładowe materiały z kursu:
Czytniki i książki multimedialne (materiał udostępniony w odcinku 7. kursu „Mobilne czytanie”)
Opis aplikacji Puppet Pals HD (materiał udostępniony w odcinku 6. kursu „Dzieci tworzą”)
Puppet Pals HD – bajkowe scenki. Scenariusz zajęć w bibliotece z wykorzystaniem tabletu i aplikacji (materiał udostępniony w odcinku 6. kursu „Dzieci tworzą”)
Puppet Pals HD – warsztaty teatralno-filmowe „Ekologiczna bajka”. Scenariusz zajęć w bibliotece z wykorzystaniem tabletu i aplikacji (materiał udostępniony w odcinku 6. kursu „Dzieci tworzą”)
Plan kursu „Tablety w Bibliotece”
Odcinek 1. Zaczynamy – tu poznasz specyficzne cechy i możliwości tabletów, dowiesz się, jak tablety są wykorzystywane w edukacji i co można z nimi zrobić w bibliotece.
Odcinek 2. Trzeci wymiar – tu dowiesz się, co to jest rozszerzona rzeczywistość i poznasz aplikacje, które ją wykorzystują.
Odcinek 3. Niezbędnik bibliotekarza – tu znajdziesz przykładowe zapisy do regulaminów bibliotek, dotyczące udostępniania tabletów, dowiesz się, jak eksponować tablety w przestrzeni biblioteki i pobierzesz materiały promocyjne.
Odcinek 4. W tyglu świata – tu znajdziesz m.in. opisy aplikacji do nauki języków obcych oraz do tworzenia przepisów kulinarnych wraz ze scenariuszami zajęć.
Odcinek 5. Sięgnij po wiedzę – poświęcony jest aplikacjom wspomagającym uczenie się (i uczenie innych), przyswajanie i utrwalanie wiedzy.
Odcinek 6. Dzieci tworzą – tu zachęcamy do poznania aplikacji, za pomocą których dzieci mogą uczyć się rysować, programować czy reżyserować scenki teatralne.
Odcinek 7. Mobilne czytanie – tu dowiesz się, za pomocą jakich aplikacji można czytać na tablecie książki, jak tworzyć książki do odtwarzania na tablecie, a także, jak wygląda i jak jest skonstruowana interaktywna książka multimedialna.
Odcinek 8. Twórz i dziel się – tu poznasz aplikacje do publikacji zdjęć oraz do nauki programowania.
Odcinek 9. Mobilna praca – tu dowiesz się, jakie aplikacje biurowe można wykorzystać do pracy nad dokumentami.
Odcinek 10. Podróże w czasie i przestrzeni – tu poznasz aplikacje, za pomocą których wyruszysz w wirtualną podróż.
Odcinek 11. Ucz się on-line – tu poznasz aplikacje do samodzielnej nauki i dowiesz się, za pomocą jakich narzędzi i zasobów edukacyjnych można podnieść kwalifikacje oraz zdobyć międzynarodowe certyfikaty.
Odcinek 12. Ziemia i powietrze – ten odcinek poświęcony jest wirtualnym podróżom do różnych miejsc świata oraz komunikacji z innymi osobami za pomocą tabletu.
Odcinek 13. Baw się obrazem – tu poznasz aplikacje do tworzenia filmów, zdjęć i animacji oraz dodawania efektów specjalnych.
Odcinek 14. Ruch i ciało – tu poznasz aplikację pokazującą, jak jest zbudowane ludzkie ciało oraz dowiesz się, w jaki sposób za pomocą tabletu stworzyć komiks.
Odcinek 15. Sztuka świata – poświęcony jest miedzy innymi wirtualnym muzeom sztuki.
Odcinek 16. Zrób to sam – tu poznasz aplikacje do tworzenia zdjęć, animacji i interaktywnych prezentacji, dowiesz się, co to jest cyfrowa narracja (digital storytelling) i jak ją wykorzystać za pomocą tabletu.
Odcinek 17. Zostań reżyserem – tu dowiesz się, jak wykorzystać tablet do tworzenia filmów i muzyki oraz dzielenia się swoimi utworami z innymi.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu instruktażowego „ITunes U bez tajemnic – tutorial”. Film informuje o tym, jak odnaleźć kurs “Tablety w Bibliotece” w katalogu kursów na platformie ITunes U, jak pobrać go na tablet, co zawiera kurs i jak z niego korzystać. Ponieważ jest to kurs otwarty – mogą więc korzystać z niego zainteresowane nim instytucje.
_____________________________
Poradnik “Tablety w Twojej bibliotece – jak je atrakcyjnie udostępniać?”
Opracowaliśmy również poradnik dla bibliotekarzy “Tablety w Twojej bibliotece – jak je atrakcyjnie udostępniać?”. Z publikacji można dowiedzieć się, jak przygotować, wyposażyć i oznakować w bibliotece miejsce na tablety. Zawiera katalog mebli, które można w tym celu wykorzystać, przykładowe aranżacje bibliotecznych przestrzeni, a także porady dotyczące kwestii technicznych. Poradnik został opracowany przez Stowarzyszenie Odblokuj i jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych.
_____________________________
Webinaria
Zrealizowaliśmy cykl webinariów „Tablety w Twojej bibliotece”: jedno webinarium informacyjne dla bibliotek rozważających udział w konkursie oraz cztery webinaria edukacyjne dla uczestników projektu “Tablety w Twojej bibliotece”. Nagrania webinariów dostępne są na stronach:
Webinaria – cykl “Tablety w Twojej bibliotece” (nagrania wraz z opisami i materiałami towarzyszącymi do pobrania)