Stypendium dla bibliotekarek im. Olgi Rok

Od 2012 roku FRSI jest partnerem merytorycznym Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok, który wspiera rozwój osobisty bibliotekarek z małych miejscowości. W ramach Funduszu organizowany jest coroczny konkurs stypendialny dla bibliotekarek zatrudnionych w bibliotekach publicznych, niezależnie od wieku, wykształcenia czy stażu pracy. Laureatka konkursu otrzymuje Stypendium im. Olgi Rok, które może być przeznaczone na dowolny cel związany z rozwojem osobistym. Trzy pierwsze stypendia były wręczane podczas organizowanych w ramach PRB ogólnopolskich kongresów bibliotek publicznych. w 2015 roku stypendia oraz wyróżnienia zostały wręczone w trakcie Kongresu Kobiet.

Operatorem Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, promująca ideę funduszy wieczystych i kapitałów żelaznych w ramach kampanii „Jesteśmy dziś, jutro, zawsze”. Partnerem Wspierającym jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

Jakie są cele funduszu?

– wspieranie rozwoju osobistego kobiet pracujących w bibliotekach publicznych znajdujących się w małych miejscowościach,
– docenienie roli, jaką biblioteki – i zatrudnione w nich kobiety – odgrywają w rozbudzaniu aspiracji oraz rozwoju społeczności lokalnych,
– upamiętnienie życia i pracy Olgi Rok.

Kim była Olga Rok?  Jak powstał fundusz jej imienia? 

Olga Rok (ur. 1923) była Rosjanką, od dzieciństwa mieszkającą w Uzbekistanie. Tam skończyła szkołę bibliotekarską i poznała swojego przyszłego męża Stanisława – polskiego Żyda z Zamościa, z którym w 1946 roku przeprowadziła się do Polski. Przez wiele lat zajmowała się rodziną, wychowując dzieci i prowadząc dom. W tym czasie sama nauczyła się mówić po polsku. Kiedy dzieci podrosły, zgłosiła się do urzędu pracy, a ten skierował ją do pracy w jednej z warszawskich bibliotek dla dzieci i młodzieży. Choć miała czterdzieści lat była to dla niej pierwsza praca zawodowa w nowym kraju. W 1967 r. została kierowniczką biblioteki dla dzieci i młodzieży na Służewcu Przemysłowym i przepracowała tam kolejnych 20 lat.

Jej praca i oddanie bibliotece zostały wyróżnione wieloma nagrodami i medalami – organizowała z dziećmi wspólne odrabianie lekcji, teatr marionetkowy, wycieczki, spotkania z pisarzami. Jak pisała prasa: „dawała dzieciom to, co dla nich najważniejsze: serdeczność i poważne traktowanie dziecięcych problemów”. Bardzo wcześnie zrozumiała, że biblioteki to znacznie więcej niż książki – to miejsca rozwoju osobistego i lokalnego, współtworzące kulturę danej społeczności.

Losy Olgi to historia ogromnej odwagi osoby budującej swoje życie na nowo, nie tylko w nowym kraju i w nowym języku, ale także w chwili, kiedy dzieci dorastając opuszczają dom. Historia niezwykła, ale jednocześnie opowiadająca o doświadczeniach wspólnych wielu kobietom, wtedy i dziś, i wciąż inspirująca.

Przez niemal całe swoje życie Olga pisała dziennik, który po latach zainspirował jej wnuczkę Anię do ustanowienia funduszu wspierającego inne kobiety w realizacji ich aspiracji. Z okazji swoich trzydziestych urodzin Ania zaprosiła rodzinę i przyjaciół do wsparcia tej inicjatywy, znanej początkowo jako „Projekt Babcia” i w ciągu kilku miesięcy Fundusz im. Olgi Rok stał się rzeczywistością.

Uroczyste wręczenie stypendiów w 2015 roku odbyło się podczas Kongresu Kobiet:

Stypendium im. Olgi Rok

Krótkie wywiady z laureatkami konkursu im. Olgi Rok z 2015 roku:

więcej informacji na temat Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok:
http://www.projektbabcia.pl/
https://www.facebook.com/projektbabcia

Zobacz też:

Fotografie laureatek konkursu stypendialnego im. Olgi Rok na kartach kalendarza

classic

yes