Aktywna Biblioteka

IDEA

Dzięki Programowi Rozwoju Bibliotek biblioteki otrzymały sprzęt informatyczny, a tysiące bibliotekarek i bibliotekarzy wzięło udział w szkoleniach. Wśród nich był 10-dniowy warsztat planowania rozwoju biblioteki, podczas którego uczestnicy dowiedzieli się m.in., w jaki sposób sprawdzać, czego potrzebują użytkownicy biblioteki i jak starać się wyjść tym oczekiwaniom naprzeciw. Planowali na warsztacie pracę swoich bibliotek na najbliższe lata, a zarazem ich nową, często odbiegającą od dotychczasowych, tradycyjnych działań, ofertę.

Po to, by ułatwić realizację powstałych planów, wspólnie z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce stworzyliśmy program grantowy „Aktywna Biblioteka”.

TRZY EDYCJE, BLISKO 440 PROJEKTÓW DLA MIESZKAŃCÓW

Każda biblioteka (Biblioteka Wiodąca lub Biblioteka Partnerska) uczestnicząca w PRB mogła ubiegać się o sfinansowanie projektu, nieprzekraczające 5 tysięcy złotych. Projekt taki musiał być spójny z Planem Rozwoju, jaki biblioteka przygotowała w rezultacie szkoleń oraz musiał wpisywać się w jeden ze zdefiniowanych, ośmiu obszarów rozwoju biblioteki.

Konkurs „Aktywna biblioteka” został zorganizowany trzy razy – dla uczestników poszczególnych rund Programu Rozwoju Bibliotek. Łącznie o finansowanie ubiegało się 735 bibliotek. Każdorazowo wnioski były oceniane przez komisję konkursową, w rezultacie przyznano 439 grantów o łącznej wartości 3 milionów złotych.

Zachęcamy do zapoznania się z mashupem podsumowującym konkurs.

Dzięki projektom, jakie zrealizowały biblioteki, korzystający z nich ludzie wzięli udział w warsztatach komputerowych, tworzyli gry edukacyjne i audioprzewodniki, wystawiali spektakle teatralne, poznawali tajniki fotografii i grafiki komputerowej, pracowali z różnymi specjalistami (m.in. od dogoterapii czy logopedami), uczestniczyli w zajęciach rękodzieła, tworzyli przewodniki po lokalnych atrakcjach, poznawali ciekawych ludzi (podróżników, pisarzy) mieszkających w ich okolicy, rywalizowali w turniejach gier albo konkursach, oglądali filmy, uczestniczyli w wycieczkach i rajdach rowerowych, zbierali pamiątki związane z ich miejscowością, poznawali lepiej historię swojego regionu.

Zachęcamy do zapoznania się z inspiracjami –  katalogiem projektów i sprawdzonych pomysłów na ciekawe działania, zrealizowanych w ramach konkursu “Aktywna biblioteka”.

MATERIAŁY DOTYCZĄCE POSZCZEGÓLNYCH EDYCJI

I edycja konkursu „Aktywna biblioteka”

Lista bibliotek z I rundy PRB, które otrzymały granty

 

II edycja konkursu „Aktywna biblioteka”

Lista bibliotek z II rundy PRB, które otrzymały granty

Informacja na temat liczby złożonych wniosków i przyznanych grantów

Podsumowanie konkursu grantowego oczami członków komisji konkursowej

 

III edycja konkursu „Aktywna biblioteka”

Lista bibliotek z III rundy PRB, które otrzymały granty

Poradnik “Metoda projektu”

Poradnik “Pomysł na projekt”

Poradnik do budżetu konkursu grantowego “Aktywna biblioteka”

Podsumowanie trzech edycji (2011-2014)

Kliknij w obrazek niżej, aby zobaczyć mush-up z podsumowaniem trzech edycji konkursu:

aktywna_biblioteka_mashup

FILMY O AKTYWNYCH BIBLIOTEKACH

Zapraszamy do obejrzenia krótkich filmów, które zachęcały bibliotakarki i bibliotekarzy do udziału w II rundzie Konkursu Grantowego “Aktywna Biblioteka”!

Aktywna Biblioteka: Dlaczego warto? 

Aktywna Biblioteka: Gdzie szukać inspiracji?

Aktywna Biblioteka: Poszukaj partnerów!

Aktywna Biblioteka: To nie jest trudne!

Aktywna Biblioteka: Wykorzystaj szansę!

 

classic

yes