on 7 sierpnia 2015 in PRB
Kampanie
Biblioteka miejscem bezpiecznego Internetu
Internet daje swobodny dostęp do informacji, wiedzy i kultury, ale może być także źródłem zagrożeń, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie młodych osób do korzystania z sieci – wykształcenie u nich właściwych nawyków i bezpiecznych zachowań w Internecie. W 2011 roku wraz z Fundacją Dzieci Niczyje i firmą Microsoft zainicjowaliśmy kampanię “Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu”, w ramach której zaprosiliśmy biblioteki w całej Polsce do podjęcia działań edukacyjnych na rzecz bezpiecznego używania Internetu. Kampania trwała sześć miesięcy: od 21 listopada 2011 do 21 maja 2012 roku.
W ramach kampanii szystkie biblioteki w Polsce otrzymały bezpłatny dostęp do z platformy e-learningowej www.fdn.pl/kursy/biblioteki, na której znalazły się kursy e-learning bezpiecznego korzystania z Internetu:
- “3…2…1 Internet” dla uczniów klas IV-VI wykorzystujące kreskówki i inne formy edukacji przez zabawę. Morał płynący z każdego odcinka prezentowany jest przez kierowcę rajdowego Krzysztofa Hołowczyca.
- “W Sieci” dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, przedstawiające zagadnienia bezpieczeństwa w Internecie w konwencji talk-show. W roli prowadzącej program występuje piosenkarka Ewa Farna.
Treści kursów obejmowały takie zagadnienia, jak: cyberprzemoc (jak uniknąć nękania lub szantażowania przy użyciu Internetu), kontakty online (jak bezpiecznie zawierać znajomości w Internecie), ochrona prywatności (o możliwych konsekwencjach umieszczania w Internecie zbyt wielu informacji na swój temat), poszanowanie własności intelektualnej i uzależnienie od Internetu.
Kampanii towarzyszył konkurs “Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu” dla bibliotek i młodych użytkowników na relację multimedialną i fotorelację z przeprowadzonych zajęć.
Laureaci (relacja multimedialna):
Biblioteka Publiczno-Szkolna w Naramicach (woj. łódzkie) oraz Błażej Misiak.
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży w Konstantynowie Łódzkim, Filia nr 1 oraz Alicja Rosiak.
Centrum Kultury – Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach (woj. opolskie) oraz Michał Stadnik.
Biblioteka Suska im. dra Michała Żmigrodzkiego, Sucha Beskidzka (woj. małopolskie) oraz Bruno Gach.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach (woj. świętokrzyskie) oraz Anna Jodkowska.
Laureaci (fotorelacja):
Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Nogajowej w Czeladzi, Filia nr 1 (woj. śląskie) oraz Kacper Pasoń.
Piątka – Biblioteka Dzieci i Młodzieży, oddział Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Marcin Marcinkowski.
Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich (woj. śląskie) oraz Wojtek Rabus.
Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu (woj. lubuskie) oraz Emilia Kwiatkowska.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju (woj. śląskie) oraz Bartek Kołeczko.
_________________________________
Tydzień z Internetem
Tydzień z Internetem to ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez organizację pozarządową Telecentre-Europe. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. Ich mieszkańcy biorą udział w spotkaniach, seminariach czy warsztatach, dzięki którym odkrywają potencjał Internetu. W Polsce akcję koordynuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, wspierana przez liczne grono partnerów. Pomagają nam na różne sposoby – np. w zachęcaniu lokalnych instytucji i organizacji do włączenia się w akcję czy w opracowaniu scenariuszy spotkań i innych materiałów merytorycznych.
Odwiedź stronę polskiej edycji kampanii
W latach 2014-2015 kampanię objął honorowym patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Kampanię wspierał również Włodzimierz Marciński, Lider Cyfryzacji w Polsce.
Tydzień z Internetem 2011 był skierowany do osób powyżej 50. roku życia, wśród których odsetek osób korzystających z Internetu jest najniższy. Kampania trwała od 28 lutego do 5 marca 2011 roku, patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Neelie Kroes – Komisarz Unii Europejskiej ds. agendy cyfrowej. W Polsce w Tygodniu z INternbetem wzięło udział ponad 6700 osób.
Organizatorom spotkań w ramach Tygodnia z Internetem 2011 zaproponowaliśmy trzy scenariusze spotkań, w oparciu o które można było zorganizować spotkanie. Scenariuszom towarzyszyły szablony i wzory materiałów promocyjnych i dokumentów pomocnych w organizacji spotkania.
Scenariusz Rozmowa? Bezcenna (poświęcony komunikatorowi Skype)
Scenariusz Koncert życzeń (o wyszukiwaniu ulubionych piosenek w serwisie YouTube)
Scenariusz Poradnia zdrowia (o zasobach Internetu na temat zdrowia)
Częścią polskiej edycji kampanii był konkurs “Pomyszkuj w bibliotece” na najciekawszą relację ze spotkania. W konkursie otrzymaliśmy 359 zgłoszeń i wyłoniliśmy 6 laureatów nagród I, II i III stopnia oraz 100 laureatów, którym przyznane zostały nagrody specjalne.
Nagrodę I stopnia: zestaw xBox z sensorem Kinect ufundowany przez Microsoft Sp. z o.o. oraz zestaw edukacyjny (podręcznik Akademii e-Seniora UPC i 3 książeczki dla dzieci o bezpieczeństwie w sieci “Baw i ucz się”) ufundowany przez UPC Polska otrzymały:
- Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie (województwo małopolskie)
- Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich (województwo śląskie)
- Miejska Biblioteka Publiczna Reszlu (województwo warmińsko-mazurskie)
Nagrodę II stopnia: zestaw komputerowy ufundowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz zestaw edukacyjny (podręcznik Akademii e-Seniora UPC i 3 książeczki dla dzieci o bezpieczeństwie w sieci “Baw i ucz się”) ufundowany przez UPC Polska otrzymały:
Biblioteka Publiczna Gminy Przodkowo (województwo pomorskie)
Gminna Biblioteka Publiczna w Unisławiu (województwo kujawsko-pomorskie)
Nagrodę III stopnia: urządzenie wielofunkcyjne ufundowane przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz zestaw edukacyjny (podręcznik Akademii e-Seniora UPC i 3 książeczki dla dzieci o bezpieczeństwie w sieci “Baw i ucz się”) ufundowany przez UPC Polska otrzymałae:
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce (województwo małopolskie)
Ponadto komisja konkursowa przyznała 100 nagród specjalnych: zestawów edukacyjnych ufundowanych przez UPC Polska. Zestaw obejmuje podręcznik Akademii e-Seniora UPC i 3 książeczki dla dzieci o bezpieczeństwie w sieci “Baw i ucz się”.
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
_________________________________
Tydzień z Internetem 2012 poświęcony był aktywności osób starszych i solidarności międzypokoleniowej. Kampania trwała od 26 do 30 marca 2012 r. W Polsce wzięło w niej udział 400 instytucji.
Dla organizatorów spotkań przygotowaliśmy scenariusze:
Scenariusz Zasadź drzewo w Internecie (wielopokoleniowe spotkanie o genealogii)
Scenariusz W 80 minut dookoła świata (spotkanie o wirtualnych podróżach)
Kampanii towarzyszył konkurs “Co trzy głowy to nie jedna!”, w którym zadanie polegało na przygotowaniu i umieszczeniu w serwisie YouTube lub prezi.com multimedialnej relacji ze spotkania, uzupełnionej o wypowiedź uczestnika spotkania. W konkursie nagrodziliśmy następujące relacje:
Szkoła Podstawowa w Podgórzu (woj. mazowieckie), spotkanie “Zasadź drzewo w Internecie”
_________________________________
Tydzień z Internetem 2013 zachęcał do stawiania pierwszych kroków w Internecie, do przeprowadzania przy jego pomocy zarówno zabawnych eksperymentów naukowych, jak i doświadczeń pokazujących, jak z nowoczesnych technologii mogą korzystać osoby niepełnosprawne. Kampania trwała od 18 do 23 marca 2013 r. W całym kraju swój udział w kampanii zgłosiło 566 organizatorów spotkań: były to m.in. biblioteki, szkoły, domy kultury, pracownie komputerowe, a także Latarnicy Polski Cyfrowej Równych Szans. W wydarzeniach zorganizowanych w ramach kampanii w całej Europie uczestniczyło 99051 osób. Uczestników z Polski było 7591.
Dla organizatorów spotkań przygotowaliśmy scenariusze:
W realizacji kampanii wspierali nas partnerzy:
Centrum Edukacji Obywatelskiej – działania informacyjne skierowane do szkół.
Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL – działania informacyjne skierowane do społeczności lokalnych.
Federacja Inicjatyw Oświatowych – działania informacyjne skierowane do szkół.
Forum Kraków – działania informacyjne skierowane do domów kultury
Laboratorium EE – współpraca merytoryczna przy scenariuszu „Zagrajmy w eksperymenty”.
Microsoft – działania informacyjne skierowane do e-centrów, przekazanie nagród w konkursie towarzyszącym kampanii. Microsoft jest również europejskim partnerem kampanii.
Orange Polska i Fundacja Orange – działania informacyjne skierowane do bibliotek i Pracowni Orange, zaangażowanie pracowników Orange jako wolontariuszy, ufundowanie nagród w konkursie towarzyszącym kampanii.
UPC Polska – działania informacyjne skierowane do pracowni UPC i partnerów lokalnych, ufundowanie nagród w konkursie towarzyszącym kampanii. Firma UPC jest również europejskim partnerem kampanii.
Związek Harcerstwa Polskiego – zaangażowanie harcerzy jako wolontariuszy.
Częścią kampanii był konkurs „Odkrycia – Przeżycia” na fotoreportaż ze spotkań przeprowadzonych w ramach „Tygodnia z Internetem 2013”. Laureaci konkursu:
Nagrody:
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance (woj. wielkopolskie)
Miejska Biblioteka Publiczna w Reszlu (woj. warmińsko-mazurskie)
Chełmska Biblioteka Publiczna im. M.P. Orsetti w Chełmie (woj. lubelskie)
Wyróżnienia:
Biblioteka Suska im. doktora M. Żmigrodzkiego w Suchej Beskidzkiej (woj. małopolskie)
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy (woj. mazowieckie)
_________________________________
Tydzień z Internetem 2014 wpisał się w inicjatywę Komisji Europejskiej na rzecz zdobywania i podnoszenia umiejętności cyfrowych potrzebnych pracownikom we współczesnej gospodarce, dzieci z rodzicami zastanawiali się wspólnie „co ze mnie wyrośnie”, a młodzież brała udział w grze „zagraj w przyszłość”. Kampania trwała między 24 a 30 marca 2014 r. W polską edycję zaangażowało się 481 instytucji i organizacji, w tym: 399 bibliotek.
Dla organizatorów przygotowaliśmy scenariusze:
Zaproponowaliśmy też warsztaty z podstaw korzystania z Internetu “Pole do popisu”, realizowane w formie transmisji online.
Partnerzy kampanii:
Centrum Edukacji Obywatelskiej – działania informacyjne skierowane do szkół
Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL – działania informacyjne skierowane do społeczności lokalnych
Federacja Inicjatyw Oświatowych – działania informacyjne skierowane do szkół
Fundacja Aktywizacja – działania informacyjne skierowane do pracowni komputerowych, dwa scenariusze dla e-centrów (korzystanie z komputera w poszukiwaniu pracy, „Usiądź na moim miejscu” – scenariusz zmodyfikowany i skierowany do pracodawców), inne samodzielne działania promocyjne skierowane do e-centrów
Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych – przygotowanie scenariusza „Zagraj w przyszłość” przy wykorzystaniu zasobów projektu „Link do przyszłości”
Orange Polska i Fundacja Orange – przygotowanie scenariusza „Pole do popisu”, ufundowanie nagród w konkursie, wsparcie organizacyjne
Microsoft – działania informacyjne skierowane do e-centrów, wsparcie organizacyjne
UPC Polska – działania informacyjne skierowane do Pracowni UPC i partnerów lokalnych, ufundowanie nagród w konkursie
Tym razem konkurs przygotowaliśmy dla uczestników spotkań zorganizowanych w ramach kampanii. Zadanie w konkursie “Odyseja technologiczna 2025” polegało na przygotowaniu krótkiej pracy pisemnej w dowolnej formie (esej, felieton, wiersz, reportaż), w której uczestnik prezentował jeden dzień swojego życia w świecie nowych technologii w roku 2025.
_________________________________
Tydzień z Internetem 2015 zapewniał ogromną dawkę dobrej zabawy i sporą dawkę wiedzy dla uczestników; dzieci uczyły się podstaw programowania, młodzież zastanawiała się (robiąc zdjęcia) jaka będzie ich ścieżka kariery, a osoby starsze uczyły się obsługi tabletów. Kampania trwała od 23 do 29 marca 2015 r., w Polsce wzięło w niej udział 307 instytucji i organizacji, w tym ponad 270 bibliotek.
Dla organizatorów przygotowaliśmy scenariusze:
Partnerzy kampanii:
Akademia Przyszłości, Stowarzyszenie WIOSNA – działania informacyjne skierowane do uczestników Akademii Przyszłości, organizacja spotkań
Centrum Edukacji Obywatelskiej – działania informacyjne skierowane do szkół
Fundacja Aktywizacja – scenariusz dla e-centrów, konsultacje pozostałych scenariuszy, działania informacyjne skierowane do e-centrów
Microsoft – wsparcie organizacyjne, ufundowanie nagród w konkursie
Orange Polska i Fundacja Orange – ufundowanie nagród w konkursie, wsparcie organizacyjne, konsultacje scenariuszy
Stowarzyszenie Społeczeństwa Wiedzy – wsparcie organizacyjne
UPC Polska – konsultacje scenariuszy, działania informacyjne skierowane do Pracowni UPC i partnerów lokalnych, ufundowanie nagród w konkursie, wsparcie organizacyjne
Dla uczestników spotkań zorganizowanych w ramach Tygodnia z Internetem 2015 przygotowaliśmy konkurs “Kreatywne selfowanie”. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu zdjęcia “selfie” nawiązującego do tematu spotkania w “Tygodniu z Internetem 2015” LUB projektu w języku Scratch z wykorzystaniem zdjęcia “selfie” uczestnika spotkania.
_________________________________
Biblioteki to miejsca przyjazne sztabom WOŚP
W 2013 roku wraz z Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz pierwszy zorganizowaliśmy akcję “Biblioteki to miejsca przyjazne sztabom WOŚP”, do udziału w której zaprosiliśmy wszystkie biblioteki publiczne.
Zachęciliśmy biblioteki, by wspierały lokalne sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:
- oferując im przestrzeń w bibliotece na spotkania sztabu i wolontariuszy czy przechowanie rzeczy potrzebnych do przeprowadzenia zbiórki publicznej podczas Finału (puszek, identyfikatorów, plakatów itp.),
- udostępniając swój sprzęt: komputery z dostępem do Internetu, aparaty fotograficzne, drukarki i urządzenia wielofunkcyjne,
pomagając w obsłudze komputera i Internetu, w szczególności przy obsłudze systemu online WOŚP, - organizując u siebie – wspólnie ze sztabem WOŚP – imprezę zamkniętą podczas 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (12 stycznia 2014 roku).
Dzięki bibliotekom sztaby WOŚP miały miejsce do zorganizowania spotkań rekrutacyjnych, informacyjnych i szkoleniowych dla wolontariuszy, dostęp do systemu online WOŚP, możliwość wydrukowania różnych materiałów czy zrobienia wolontariuszom zdjęć do identyfikatorów. Mogły także pozyskać partnera do organizacji imprezy podczas Finału.
Dla bibliotek przyjaznych sztabom WOŚP i organizujących podczas Finału WOŚP Imprezy Zamknięte przygotowaliśmy dwa scenariusze:
Twórz z sercem! Scenariusz Imprezy Zamkniętej WOŚP w bibliotece
Zagraj z sercem! Scenariusz Imprezy Zamkniętej WOŚP w bibliotece
Ratuj z sercem! Scenariusz Imprezy Zamkniętej WOŚP w bibliotece
Biblioteki to wspaniała rzecz i wielka pomoc w naszym codziennym życiu – tak mówił o bibliotekach Jerzy Owsiak w materiale wideo zachęcającym biblioteki do udziału w akcji:
Do pierwszej edycji akcji zgłosiło się ponad 330 bibliotek. Akcję powtarzaliśmy każdego roku zachęcając biblioteki do udziału w niej podczas kolejnych Finałów WOŚP.
Projekty
FunEnglish w bibliotece
Od 2011 roku we współpracy z firmą Funmedia zachęcaliśmy bibliotekarki i bibliotekarzy do prowadzenia w bibliotekach nauki języka angielskiego nowoczesnymi metodami – za pomocą atrakcyjnie zaprojektowanych kursów e-learningowych. W ramach Programu Rozwoju Bibliotek przeprowadziliśmy cztery edycje projektu “FunEnglish w bibliotece”, w ramach których wszystkie biblioteki publiczne otrzymały możliwość bezpłatnego dostępu do kursu FunEnglish dla dzieci (w części edycji również do kursu “Angielski 123” dla dorosłych).
Dzięki projektowi “FunEnglish w bibliotece” dzieci mogą uczyć się angielskiego w bibliotekach samodzielnie lub pod kierunkiem bibliotekarzy, korzystając z kursu zawierającego gry edukacyjne, filmy, fotolekcje i ćwiczenia opracowane przez ekspertów. Kurs wykorzystuje metodę “immersion”, polegającą na zanurzeniu w języku angielskim i sprawiającą, że dzieci mówią i myślą w języku angielskim. Dzięki temu postępy w nauce są znacznie szybsze niż w tradycyjnych metodach nauczania.
Dla bibliotek opracowywaliśmy aktualizowane na bieżąco przewodniki “Kurs na angielski w Twojej bibliotece”, w których – krok po kroku – opisywaliśmy, jak przystąpić do projektu i jak zorganizować naukę angielskiego w bibliotece. W przewodnikach znajdują się praktyczne wskazówki o tym, jak przygotować zajęcia (lub udostępnić kursy do samodzielnej nauki) i jak urozmaicić naukę angielskiego w bibliotece, a także wzory dokumentów i materiałów promocyjnych. Przygotowaliśmy też scenariusze zajeć w bibliotece dla różnych grup wiekowych:
dla dzieci w wieku 6-8 lat:
Kolorowo – warzywnie i owocowo
W królestwie Króla Lwa
W świecie Kubusia Puchatka
dla dzieci w wieku 9-12 lat:
Biuro podróży
Podróże po angielskiej literaturze
Uczniowie Sherlocka Holmesa
Uczestnicy zajęć w bibliotekach mieli możliwość udziału w kilku edycjach konkursu językowego, sprawdzającego ich wiedzę oraz umiejętności kreatywnego wykorzystania języka angielskiego (np. zadanie w konkursie pt. FunGra polegało na zaprojektowaniu gry komputerowej w języku angielskim).
_________________________________
Megamatma uczy w bibliotece
W 2012 roku nawiązaliśmy współpracę z firmą MegaWiedza Sp. z o.o. i zaprosiliśmy biblioteki – wyłonione w konkursie – do udziału w pilotażowym projekcie “MegaMatma uczy w bibliotece”. Edycja pilotażowa objęła 30 bibliotek: 20 bibliotek publicznych działających na wsiach i w gminach miejskich do 20 tys. mieszkańców oraz 10 bibliotek publicznych z gmin miejskich powyżej 20 tys. mieszkańców i większych miast. Biblioteki te otrzymały dostęp do portalu MegaMatma.pl, na którym została zgromadzona wiedza z matematyki przydatna na każdym poziomie edukacji – od szkoły podstawowej (klasy 4-6), przez gimnazjum, szkołę ponadgimnazjalną i studia.
Lista bibliotek uczestniczących w edycji pilotażowej projektu “MegaMatma uczy w bibliotece”
Bazując na doświadczeniach edycji pilotażowej na początku 2014 roku wraz z firmą MegaWiedza Sp. z o.o. zaprosiliśmy do udziału w projekcie wszystkie biblioteki publiczne w Polsce.
Projektowi poświęciliśmy webinarium “MegaMatma uczy w bibliotece”, które przeprowadziliśmy 27 sierpnia 2014 r. Na webinarium opowiadaliśmy o tym, w jaki sposób zachęcić dzieci i młodzież do nauki matematyki w bibliotece i jak każda placówka w Polsce może korzystać z serwisu megamatma.pl.
Z myślą o młodych ludziach, uczących się matematyki w bibliotekach, wraz z partnerami (firmą MegaWiedza Sp. z o.o. i Fundacją Orange) przygotowaliśmy konkurs “Matma jest mega”. Zadanie konkursowe polegało na skorzystaniu z e-zasobów matematycznych w bibliotece lub pracowni Orange, a następnie znalezieniu matematyki w swoim otoczeniu i przedstawieniu jej w formie multimedialnej.
Laureaci konkursu:
Pierwsza nagroda: Paweł Piwek (korzystał z e-zasobów matematycznych MegaMatma.pl w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Pińczowie) – przygotował pracę “Archiwum X^2”,
Druga nagroda: Jakub Szewczyk ((korzystał z e-zasobów matematycznych MegaMatma.pl w Chobieńskim Ośrodku Kultury – Bibliotece w Chobieni), przygotował pracę “Matma jest Mega!”
Wyróżnienie: Julia Rogowska (korzystała z e-zasobów matematycznych MegaMatma.pl w Bibliotece Publicznej im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim), przygotowała pracę “Rachunki to same cyferki…”
_________________________________
EkoPaka – zamykamy obieg surowców
“EkoPaka – zamykamy obieg surowców” to ogólnopolski projekt edukacji ekologicznej, skierowany do dzieci w wieku wczesnoszkolnym i realizowany poprzez zajęcia w bibliotekach publicznych. Pomysłodawcą i organizatorem programu jest firma INTERSEROH Organizacja Odzysku Opakowań S.A. Ideą projektu było pokazanie dzieciom, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego. W ten sposób najmłodsi mogli poznać bliżej – w bibliotekach – zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta.
Wraz z firmą INTERSEROH zaprosiliśmy do udziału w konkursie wszystkie biblioteki publiczne w Polsce i wyłoniliśmy 50 bibliotek, które otrzymały:
- cztery EkoPaki – pudełka z zawartością w postaci gier i zabaw oraz materiałów plastycznych, które służą do realizacji zajęć edukacyjnych w bibliotece; do każdej „paki” były dołączone scenariusze zajęć z wykorzystaniem zawartości danej EkoPaki,
- pakiet materiałów ułatwiających komunikowanie realizacji programu w bibliotece,
- certyfikat udziału w programie „EkoPaka – zamykamy obieg surowców”.
Zadaniem bibliotek było przeprowadzenie – według otrzymanych scenariuszy – co najmniej dwóch spotkań związanych z każdą EkoPaką, a także przygotowanie relacji z tych wydarzeń.
“Paki” były tworzone według schematu:
- gra / zabawka uniwersalna (taka, z której będzie można długo korzystać),
- gry / zabawy jednorazowe (np. kolorowanki),
- drobne upominki, które mogą stanowić nagrody dla dzieci (np. naklejki),
- dwa scenariusze zajęć z wykorzystaniem zawartości „paki”,
- narzędzia i materiały plastyczne związane ze scenariuszami.
W ramach projektu powstała strona Ekopaka.org, na której znalazły się scenariusze zajęć z wykorzystaniem róznych rodzajów surowców, kolorowanki, wycinanki i materiały promocyjne dotyczące projektu.
Programowi “EkoPaka – zamykamy obieg surowców” poświęciliśmy webinarium, przeprowadzone 21 lipca 2015 r.
_________________________________
Ameryka w Twojej bibliotece
“Ameryka w Twojej bibliotece” („america@your library®”) to program Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie, skierowany do bibliotek publicznych w Polsce. Jego celem jest przekazywanie informacji i materiałów na temat Stanów Zjednoczonych oraz prowadzenie związanej z tym działalności w tych miastach, w których nie ma amerykańskiej ambasady, ani nie są prowadzone działania sponsorowane przez USA.
Biblioteki biorące udział w programie „america@your library®” otrzymały zbiór książek w języku angielskim, materiały poświęcone Stanom Zjednoczonym oraz dostęp do internetowych baz danych. Ponadto ambasada USA w Polsce współpracowała z bibliotekami przy organizacji warsztatów i zapraszaniu prelegentów na prezentacje, jak również przy organizacji innych programów kulturalnych poświęconych Stanom Zjednoczonym.
Biblioteki, w których zostały otwarte centra „america@your library®” wyłoniliśmy – wraz z Ambasadą USA – w drodze konkursu. Konkurs był skierowany do bibliotek w 18 miastach Polski o populacji 100 tysięcy mieszkańców. Lista miast została przygotowana przez Ambasadę Amerykańską. Pierwszym etapem konkursu było przesłanie formularza zgłoszeniowego do FRSI. Drugim etapem była wizyta Komisji w bibliotece i ocena proponowanego na centrum miejsca.
W projekcie wzięły udział biblioteki:
- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy
- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze
_________________________________
Czytacz
Przez dwa wakacyjne miesiące 2013 roku pięć bibliotek publicznych (z Bielska-Białej, Hańska, Iłży, Rybnika i Starego Strącza) pod opieką Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizowało pilotażowy projekt “Czytacz”. “Czytacze” – wolontariusze lub bibliotekarze – przynosili książki do domów starszych osób i czytali im na głos. Głośne czytania były organizowane także w szpitalach i domach pomocy społecznej, a najmłodsi czytelnicy bibliotek uczestniczących w projekcie czytali książki swoim dziadkom.
Czytacz to pilotażowy projekt realizowany z inicjatywy i według pomysłu Anny Klimczak.
W ramach projektu:
- pomagaliśmy bibliotekom nawiązać współpracę z wolontariuszami, którzy następnie przynosili książki z biblioteki do domów najstarszych lub niepełnosprawnych czytelników i czytali im na głos,
- zorganizowaliśmy warsztaty dla bibliotekarzy i wolontariuszy,
- wydaliśmy poradnik opisujący doświadczenia z projektu.
W projekcie wzięły udział biblioteki:
- Biblioteka Publiczna Gminy Hańsk
- Biblioteka Publiczna w Sławie – filia Stare Strącze
Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej - Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży – filia Pakosław
- Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Konstantego Prusa w Rybniku
Skorzystaj z poradnika: Projekt “Czytacz”. Poradnik dla bibliotekarek i bibliotekarzy organizujących głośne czytania dla seniorów… i nie tylko.
_________________________________
Rozegraj Unię – debaty o Prezydencji w bibliotekach publicznych
W 2011 roku, w ramach przygotowań do przejęcia przez Polskę Prezydencji w Unii Europejskiej, wraz z Fundacją Civis Polonus i przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zrealizowaliśmy projekt “Rozegraj Unię – debaty o Prezydencji w bibliotekach publicznych”.
Projekt skierowany był do młodych ludzi (w wieku 13-18 lat), bibliotekarzy oraz nauczycieli z 60 gmin w Polsce. Jego głównym celem była edukacja na temat Unii Europejskiej i nadchodzącej Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej oraz budowanie tożsamości i identyfikacji młodych ludzi, bibliotekarzy i nauczycieli ze wspólnotą europejską.
Projekt realizowany był w dwóch etapach. Etap pierwszy polegał na ukończeniu edukacyjnej gry udostępnionej na portalu społecznościowym Facebook. Gra sprawdzała wiedzę uczniów na temat Unii Europejskiej oraz pozwalała w przystępny sposób ją przyswoić. W pierwszym etapie zostało wyłonionych dziesięciu najlepszych graczy. Drugi etap obejmował rozgrywki z wykorzystaniem platformy edukacyjnej, w poszczególnych bibliotekach, w których odbywały się symulacje obrad Rady Unii Europejskiej.
Projekt miał służyć wsparciu bibliotek publicznych w rozwijaniu ich nowych funkcji poprzez wprowadzenie zagadnienia edukacji na temat Unii Europejskiej i polskiej Prezydencji, przekazaniu bibliotekarzom i bibliotekarkom nowoczesnych i atrakcyjnych metod edukacyjnych (w tym multimedialnej platformy do prowadzenia gry), zwiększeniu umiejętności prowadzenia debat przez bibliotekarzy oraz młodych ludzi.
Projekt zrealizowaliśmy w bibliotekach gminnych z czterech województw: lubelskiego, łódzkiego, śląskiego i warmińsko-mazurskiego.
_________________________________
[RED]akcja
Projekt [RED]akcja! zrealizowaliśmy w 2013 roku w partnerstwie z Wydawnictwem AgaPress. W ramach projektu 20 osób – bibliotekarek i bibliotekarzy wyłonionych w konkursie – wzięło udział w szkoleniu trenerskim z warsztatu dziennikarskiego, a następnie przeprowadziło w swoich bibliotekach cykl sześciu spotkań – warsztatów dziennikarskich, dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich.
Podczas szkoleń uczestnicy uczyli się, jak:
- inspirować młodych ludzi do poszukiwania ciekawych tematów,
- pisać, żeby tekst był ciekawy,
- kręcić krótkie filmy, nagrywać rozmowy,
- przeprowadzić ciekawy wywiad,
- skupić wokół biblioteki pasjonatów dziennikarstwa, wspólnie redagować teksty a nawet… stworzyć przy bibliotece gazetkę.
Młodzi uczestnicy warsztatów dziennikarskich w bibliotekach wzięli udział w konkursie, w ramach którego przygotowywali publikacje w formie reportaży, wywiadów i felietonów, a także wspólnie tworzyli blogi poświęcone różnej tematyce.
Biblioteki, które wzięły udział w projekcie, otrzymały też bezpłatną, półroczną prenumeratę dwutygodników Kumpel, Victor Junior, Victor Gimnazjalista, Cogito, a młodzi uczestnicy warsztatów dziennikarskich
_________________________________
Gazetownia
W 2013 roku nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Pi-stacja wydającym internetowy miesiecznik “Gazetownia” i udostępniliśmy bibliotekom specjalną ofertę, przygotowaną przez redakcję miesięcznika. Były to skrócone wersje “Gazetowni” do wydruku oraz dwa konkursy – literacki i fotograficzny – pod hasłem „Smaki życia: słodko kwaśny”. Przygotowana dla bibliotek wersja “Gazetowni” w pliku pdf do pobrania zawierała wybrane, najciekawsze artykuły z danego numeru “Gazetowni”. Konkursy były okazją do odkrycia talentów literackich i fotograficznych wśród użytkowników bibliotek.
“Gazetownia” to bezpłatny, kulturalno-społeczny miesięcznik internetowy. Tworzyli go ludzie, którzy w trudnym momencie swojego życia potrafili znaleźć swoje miejsce. W miesięczniku dzielili się swoją twórczością, przemyśleniami i ciekawymi informacjami o świecie i ludziach.
Wersje archiwalne “Gazetowni” są dostępne na stronie Stowarzyszenia Pi-stacja.
Konkurs trwał od kwietnia do lipca 2013 r. Jego celem było promowanie twórczych postaw i rozwijanie talentów artystycznych, a także zachęta do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami na temat otaczającego świata i rzeczywistości. Wyniki konkursu można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Pi-stacja.
Konkursy i akcje
Milion przygód z książką
“Milion przygód z książką” to akcja dla bibliotek publicznych, zainicjowana przez Fundację LOTTO Milion Marzeń i zrealizowana w 2013 roku przez nas wspólnie ze Stowarzyszeniem Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL. Celem akcji było propagowanie i upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Na potrzeby akcji Wydawnictwo Media Rodzina przekazało pięć tysięcy książek, m.in. baśnie braci Grimm i Andersena, przygody Kota Prota, książki edukacyjne promujące zawody z serii “Mądra Mysz” i “Ja wiem”, cykl książek “Nazywam się…” przedstawiających sylwetki ludzi, którzy zmienili świat, a także książki dla chłopców i dziewczyn poruszające ważne sprawy wieku dojrzewania.
Biblioteki uczestniczące w akcji wyłoniliśmy w drodze konkursu przeprowadzonego metodą “kto pierwszy, ten lepszy”. Pierwszych 100 zgłoszonych bibliotek otrzymało po 50 książek Wydawnictwa Media Rodzina oraz zobowiązało się do przeprowadzenia minimum jednego spotkania dla dzieci lub młodzieży według scenariusza zajęć przygotowanego przez organizatorów akcji (10 różnych scenariuszy do wyboru). Scenariusze zainspirowane książkami Wydawnictwa Media Rodzina przygotowali doświadczeni trenerzy ze Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL:
Scenariusz “Brzydkie kaczątko”
Scenariusz “Czy wiesz, co jesz?”
Scenariusz “Mistrzowie na wakacjach”
Scenariusz “Reformatorzy – potrafią zmieniać”
Scenariusz “Wędrówki do gwiazd”
Scenariusz “Śmieciowe mądrości”
Scenariusz “Naukowcy są wśród nas”
Scenariusz “Zaakceptuj siebie, czyli o problemach współczesnej młodzieży”
Dla bibliotek biorących udział w akcji przygotowaliśmy konkurs na fotoreportaż ze spotkania zorganizowanego z wykorzystaniem jednego z zaproponowanych scenariuszy. W konkursie nagrodziliąmy biblioteki:
- Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim, woj. kujawsko-pomorskie za relację ze spotkania zorganizowanego według scenariusza „Śmieciowe mądrości”,
- Gminna Biblioteka Publiczna w Sławnie, woj. łódzkie za relację ze spotkania zorganizowanego według scenariusza „Brzydkie kaczątko”,
- Biblioteka Publiczna w Sławie, filia w Starym Strączu, woj. lubuskie – za relację ze spotkania zorganizowanego według scenariusza „Naukowcy są wśród nas”.
_________________________________
Czarna Książka Kolorów
W styczniu 2013 roku, we współpracy z wydawnictwem Widnokrąg zorganizowaliśmy konkurs poświęcony „Czarnej książce kolorów”. 100 bibliotek, które jako pierwsze zgłosiły się do konkursu, otrzymały egzemplarz książki oraz opracowany przez nas scenariusz zajęć dla dzieci. Ich zadaniem było wykorzystanie tej wyjątkowej książki podczas zajęć dla dzieci oraz umieszczenie relacji z tego spotkania w Internecie.
Dodatkowo, dwie biblioteki, które nadesłały najciekawsze relacje ze spotkań dla dzieci (Miejska Biblioteka Publiczna im. Janusza Żernickiego w Ciechocinku oraz Biblioteka Publiczna Gminy Hańsk), zostały nagrodzone zestawem książek wydawnictwa Widnokrąg.
Scenariusz zajęć “Czarna książka kolorów”
DO POBRANIA: zwycięskie relacje bibliotek w Ciechocinku i Hańsku
Relacje bibliotek (kliknij w obrazek niżej i obejrzyj prezentację):
_________________________________
Wolność – czujesz to?
“Wolność czujesz to?” to akcja realizowana od lutego do sierpnia 2014 r. wspólnie przez wydawnictwo Zysk i S-ka, Fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
W akcji wzięło udział 50 bibliotek publicznych z całej Polski. Biblioteki otrzymały bezpłatnie po 1 egzemplarzu książki prof. Leszka Balcerowicza “Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów”, zrealizowały spotkania dla młodzieży – z elementami debaty oksfordziej – według scenariusza przygotowanego przez organizatorów akcji – i wzięły udział w konkursie na najciekawszą relację ze spotkania. Dodatkowo każda biblioteka uczestnicząca w akcji otrzymała rabat w wysokości 50% na wszystkie publikacje znajdujące się w ofercie wydawnictwa Zysk i S-ka.
Biblioteki_uczestniczace_w_akcji_Wolnosc_czujesz_to
Biblioteki nagrodzone w konkursie na najciekawszą realcję ze spotkania:
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
Miejska Biblioteka Publiczna im. Wł. Broniewskiego w Lubaczowie
Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim
Scenariusz spotkania:
Scenariusz spotkania w ramach projektu “Wolność: czujesz to?”
_________________________________
Małe ważne książeczki
“Małe ważne książeczki” to konkurs dla bibliotek, który przeprowadziliśmy we współpracy z Wydawnictwem Widnokrąg w listopadzie 2014 roku. Biblioteki – zgłoszone do konkursu wg formuły “Kto pierwszy, ten lepszy”, otrzymały ksiażki dla dzieci: kraj. Była gdzieś taka wieś” Franciszki i Stefana Themersonów, ufundowane przez Wydawnictwo Widnokrąg. Zadaniem bibliotek było przeprowadzenie zajęć dla dzieci inspirowanych jedną z tych książek, a następnie umieszczenie relacji w internecie. Dla bibliotek przygotowaliśmy proste scenariusze zajęć.
Male_wazne_ksiazeczki_biblioteki_biorace_udzial_w_konkursie
Wskazówki scenariuszowe do zajęć z książką “zabawny ptaszek”
Wskazówki scenariuszowe do zajęć z książką “Był gdzieś haj taki kraj. Była gdzieś taka wieś”
Książka „zabawny ptaszek” jest debiutem autorki, Jennifer Yerkes, który został wyróżniony na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii w 2012 roku. Jury doceniło innowacyjność formy graficznej książki oraz walory treści. W „zabawnym ptaszku” wszystko zaczyna się od obrazu. Idea pojawiania się i znikania jest bardzo wizualna, ilustracje w stonowanych, skomponowanych kolorach dają silny efekt graficzny, który ma służyć opowiadanej historii o „niewidzialnym” ptaszku. Ptaszek jest biały, co na białych stronach książki czyni go niewidzialnym. Ukazuje się nam jedynie na powierzchni tła, gdy odcina się na jakimś przedmiocie lub postaci. Ten zabieg pozwala czytelnikomdzieciom zrozumieć, że ptaszek żyje w tej książce, jest integralną częścią tego opowiadania.
„Był gdzieś haj taki kraj. Była gdzieś taka wieś” to książka Franciszki i Stefana Themersonów którzy chcieli, by ich książki były nie tyle bestsellerami, ale, jak sami je nazwali, BESTLOOKERAMI. Uważali, że książka powinna być traktowana jak przedmiot sztuki – jako idealna kompozycja słowa, ilustracji i typografii. Dlatego publikacje Themersonów zwracają uwagę rozmieszczeniem ilustracji i tekstu na stronie, rebusami. Ich rysunki powodują, że tekst jest czasem rozmieszczony na kole. Nie wiadomo, gdzie jest początek, a czasem trzeba go rozszyfrować z obrazków.
Dodatkowo, zorganizowaliśmy konkurs na najciekawszą relację ze spotkania. Nagrodą w konkursie był zestaw książek wydawnictwa Widnokrąg. Laureatką konkursu została Biblioteka Publiczna im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 59. Relację można obejrzeć w serwisie YouTube.
_________________________________
Wielokulturowość – jestem na tak!
W 2014 roku, we współpracy z Wydawnictwem Widnokrąg, zrealizowaliśmy akcję “Wielokulturowość – jestem na tak!”. W ramach akcji zgłoszone do niej biblioteki (wg formuły “kto pierwszy, ten lepszy”), zdobyły wartościowe książki Wydawnictwa Widnokrąg i przeprowadziły wakacyjne zajęcia dla młodych osób. Organizatorzy przygotowali pięć scenariuszy zajęć promujących wielokulturowość, uwrażliwiających na trudną sytuację emigrantów czy uchodźców, uczących tolerancji i zrozumienia dla różnych kultur i obyczajów.
Wielokulturowosc_jestem_na_tak_biblioteki_uczestniczace_w_akcji
Każda z bibliotek przyjętych do akcji „Wielokulturowość – jestem na tak!”, otrzymała pięć książek Wydawnictwa Widnokrąg:
- „Emigracja” – historia chłopca, który wraz z matką i siostrą opuszcza swoją meksykańską wioskę, aby nielegalnie przekroczyć granicę ze Stanami Zjednoczonymi w poszukiwaniu lepszego życia.
- „Myślobieg” – z humorem opowiada o perypetiach i dylematach dziesięcioletniej Susanny – polsko-islandzkiej dziewczynki. Stanowi punkt wyjścia do rozważań na temat dwujęzyczności, dwunarodowości i doświadczenia życia w obu krajach.
- „Apetyt na Maroko. Tadżin” – tadżin, czyli naczynie i zarazem potrawa, stanowi punkt wyjścia do opowieści o Maroku, jego kulturze i codziennym życiu mieszkańców.
- „Apetyt na Meksyk. Familia” – wspólne rodzinne przygotowania do obchodów Święta Zmarłych dają początek opowieści o Meksyku, jego kulturze i codziennym życiu jego mieszkańców.
- „Z notatnika młodego podróżnika. Pojazdy i nie tylko” – historia 11-letniego chłopca, który podróżuje ze swoimi rodzicami po świecie i opisuje napotkane pojazdy różnego typu – zarówno te nowoczesne, jak i te, którymi ludzie przemieszczali się przed wiekami.
Każdej książce towarzyszył scenariusz zajęć przygotowany z myślą o dwóch różnych grupach wiekowych: dla klas I-III szkoły podstawowej („Apetyt na Maroko”, „Apetyt na Meksyk”, „Pojazdy i nie tylko”) i dla klas IV-VI szkoły podstawowej („Emigracja”, „Myślobieg”).
Scenariusz zajęć z książką “Emigracja”
Scenariusz zajęć z książką “Myślobieg”
Scenariusz zajęć z książką “Apetyt na Maroko. Tadżin”
Scenariusz zajęć z książką “Apetyt na Meksyk. Familia”
Scenariusz zajęć z książką “Z notatnika młodego podróżnika. Pojazdy i nie tylko”
_________________________________
“Narodowy Coaching. Jak rozwinąć nasze skrzydła?” – debaty w bibliotekach
Czym są kompetencje przyszłości? Jak je rozwijać, by osiągnąć zarówno indywidualny, jak i ogólnospołeczny sukces? Co powinniśmy wiedzieć i jakie umiejętności powinniśmy posiadać? 20 i 21 marca 2015 roku odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczestnicy debat „Kompetencje przyszłości – jak rozwinąć nasze skrzydła?”, które odbyły się w 40 bibliotekach publicznych w całej Polsce. W debatach uczestniczyło blisko 1200 osób.
Debaty były częścią inicjatywy “Narodowy Coaching – jak rozwinąć nasze skrzydła?”, nawiązującej do IX Kongresu Obywatelskiego, który odbył się 25 października 2014 roku w Warszawie i w którym wzięli udział bibliotekarze.
Akcję realizowaliśmy we współpracy z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR).
Raport z debat lokalnych dostępny jest tutaj.
_________________________________
Noc Bibliotek – wydanie I krajowe
Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna impreza promująca czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać. Dla bibliotek jest to także okazja do atrakcyjnego, niekonwencjonalnego zaprezentowania swoich zbiorów i oferty edukacyjno-kulturalnej oraz poszerzenia grona czytelników. Pierwsza edycja akcji odbyła się w sobotę 30 maja 2015 r., wzięło udział ponad 600 bibliotek publicznych i szkolnych z całej Polski! Nocy towarzyszy akcja „Przynieś książkę do biblioteki” – biblioteki zgłaszają podczas rejestracji książki poszukiwane przez czytelników, a odwiedzający przekazują już przeczytane pozycje ze swoich zbiorów.
Odwiedź stronę Nocy Bibliotek i dowiedz się więcej o akcji: www.nocbibliotek.org
Organizatorzy i partnerzy akcji to: Centrum Edukacji Obywatelskiej, „Gazeta Wyborcza” i Magazyn „Książki”, Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Instytut Książki, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki i Biblioteka Narodowa, portal „Lustro Biblioteki”, magazyn „Biblioteka w szkole”.